ورق استیل ۴۲۰

استیل۴۲۰، آلیاژی از نوع مارتنزیتی است که مقاومت آن در برابر سایش شبیه به استیل گرید ۴۱۰ است. اما از نظر میزان کربن با آن تفاوت دارد. برای دادن خواص ویژه به این نوع فولاد از جمله سختی، میزان کربن بیشتری را نسبت به استیل ۴۱۰ به آن اضافه می‌کنند.

 به عبارت دیگر این نوع ورق استیل، بهینه‌ شده استیل ۴۱۰ است که برای بالا بردن سختی، کربن بیشتری در آلیاژ آن استفاده شده است. بالا بردن این سختی از طریق عملیات حرارتی  بر روی این ورق انجام می‌شود و در قیاس با استیل ۴۱۰ پایداری و استقامت بیشتری در مقابل سایش به آن می‌بخشد. خواص فیزیکی و همچنین مقادیر آلیاژ استیل ۴۲۰ به نوع فرآیند تولید و آبکاری آن بستگی زیادی دارد.

هم‌چنین ورق استیل ۴۲۰ می‌تواند حاوی مولیبدن بیشتر از ۰٫۵ درصد باشد. این نوع فولاد در هر دو وضعیت بازپخت و سخت‌کاری دارای خاصیت مغناطیسی است و ویژگی مقاومت آن در مقابل سایش تنها در وضعیت سخت‌کاری و تنش‌گیری بروز می‌کند.

ورق استیل 420 موجود در انبار فولاد مارکت

ورق استیل ۴۲۰ در شرایط عملیات حرارتی  حداکثر استقامت در مقابل سایش را از خود نشان می‌دهد. دلیل این موضوع وجود حداقل ۱۲ درصد کروم در آلیاژ آن است که به آن خاصیت مقاومت جالب توجهی در مقابل سایش داده است.

جالب است بدانید مقاومت این نوع استیل در برابر سایش در مقایسه با فولاد های ضد زنگ آستنیتی کمتر است؛ اما در عوض دارای خاصیت مکانیکی بیشتری است.‌
این محصول به دو صورت ورق استیل ۴۲۰ مات و براق تولید و عرضه می‌شود.

مشخصات ورق استیل ۴۲۰

تا اینجای کار به معرفی این ورق استیل پرکاربرد پرداختیم. در ادامه به استانداردهای ورق استیل ۴۲۰ می‌پردازیم.

بر اساس استانداردهای صنعت فولاد، آلیاژ این ورق فلزی حاوی ۰٫۱۶ الی ۰٫۲۵ کربن ، ۱ درصد سیلیسیوم، ۱٫۵ درصد منگنز، ۰٫۰۴ درصد فسفر، ۰٫۱۵ درصد گوگرد و ۱۲ الی ۱۴ درصد کروم است. همانگونه که می‌بینید مقدار کروم  بیشترین درصد عنصر تشکیل دهنده و فسفر کمترین مقدار را به خود اختصاص داده‌اند.

ورق استیل ۴۲۰ مانند دیگر استیل‌های زنگ‌نزن مارتنزیتی به خاطر مقدار کربن موجود در آن دارای سختی مطلوبی است. فرایند تولید این نوع استیل‌ها به شکلی است که به سخت‌کاری و عملیات حرارتی نیاز دارد. به عبارت دیگر برای اینکه این محصول به حداکثر سختی خود دست یابد نیازمند حرارت است و با شروع فرایند دمادهی، سختی استیل ۴۲۰ هم افزایش می‌یابد.

مشخصات استیل 420

مشخصه دیگر ورق استیل ۴۲۰، مقاومت مطلوب آن در برابر هوا، آب، اسیدهای آلی، بنزین، گازوئیل و روغن خام است. استیل زنگ نزن ۴۲۰ مانند ورق استیل ۴۱۰ باید در شرایط تحت فشار مورد استفاده قرار گیرد تا حداکثر استقامت را نسبت به سایش پیدا کند. در اینجا خوب است نکته‌ای را بدانید. استفاده از آلیاژ استیل۴۲۰ تحت شرایط آنیل به علت کاهش یافتن مقاومت در برابر سایش پیشنهاد نمی‌شود.

از دیگر خواص ورق استیل ۴۲۰ می‌توان به سخت‌کاری، عملیات تنش‌گیری و شکل‌پذیری مناسب آن اشاره کرد.

مشخصه مهم دیگر ورق استیل ۴۲۰ دمای حرارت تمپر آن است. دمای حرارت تمپر برای این آلیاژ نباید از ۳۷۰ درجه سانتی‌گراد تجاوز کند. حتما به این نکته توجه کنید که ورق استیل گرید ۴۲۰ لازم است ابتدا تحت حرارت قرار گیرد و بعد از انجام جوشکاری عملیات آنیل بر روی آن انجام شود.

آلیاژ ۴۲۰ توانایی شکل‌پذیری مطلوبی در وضعیت آنیل دارد و حتی می‌توان سختی آن را تا RHC 50 هم بالا برد. بیشترین مقاومت این محصول در برابر سایش وقتی بروز می‌کند که سطح فولاد جلا داده شده یا سخت‌تر شود. این آلیاژ همچنین از قابلیت ماشین‌کاری مطلوبی برخوردار است.

کاربرد ورق استیل ۴۲۰ چیست؟

کاربرد ورق استیل ۴۲۰ در صنایع گوناگون فراوان است. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

تیغ‌های برش

شیرهای سوزنی

ابزار و تجهیزات جراحی

در مصارفی که استقامت در برابر سایش و سختی بالا مورد نیاز باشد این محصول می‌تواند با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد.

از کاربردهای دیگر ورق استیل ۴۲۰ می‌توان موارد زیر را برشمرد:

تولید کارد، چنگال و قاشق آشپزخانه، انواع دریچه، چرخ‌دنده، لوله و شفت.

کاربرد ورق استیل ۴۲۰

یکی از اصلی ترین کاربردهای این نوع ورق استفاده در ساخت کارد و چنگال است . این گرید از استیل ها قابلیت پولیش بسیار خوبی است.

همچنین این ورق در دماهای بالا برای تولید قطعات فنر‌ها نیز به کار گرفته می‌شود؛ اما این درجه حرارت دارای محدودیت است و به دلیل علت نرم‌‌ شدن سریع و از دست دادن مقاومت در برابر سایش معمولا در دماهای بیشتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت کاربرد ندارد.

لازم است بدانید برای حفظ خواص مطلوب محصولی که از جنس ورق استیل ۴۲۰ ساخته شده است باید نسبت به مراقبت و نگهداری از آن دقت کافی داشته باشید؛ چرا که درصورت نگهداری نادرست ممکن است در برابر تغییر رنگ، سایش یا اثر خورندگی بعضی مواد آسیب‌پذیر شود.

ورق های استیل ۴۲۰ دارای قطر ۰/۳ میلی متر الی ۱۰۰ میلی متر در سایز و قطر های متنوعی در بازار وجود دارند. برای دانستن وزن ورق استیل ۴۲۰ مورد نظر خود لازم است ابعاد ورق مورد نیاز خود را بدانید.

با توجه به توضیحات داده‌شده ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فرد آلیاژ استفاده شده در ورق استیل ۴۲۰ خرید آن را به یک ضرورت تبدیل می‌کند، به‌ویژه در صورتیکه به طور همزمان چقرمگی (چکش‌خواری)، مقاومت به سایش و استقامت به زنگ‌زدگی مورد نیاز شما باشد.

جهت خرید ورق استنلس استیل ۴۲۰ می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. ما بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.