ورق استیل

در یک دسته بندی کلی ورق های استیل به دو گروه استیل بگیر (ورق استیلی که به آهنربا جذب می شود) و استیل نگیر(ورق استیلی که به آهنربا جذب نمی شود) تقسیم می شوند،در دسته بندی کلی ورق های نگیر کاربردی تر و در عین حال گرانتر هم هستند،ورق استیل ۳۰۴و ورق استیل ۴۳۰و ورق استیل ۴۲۰و ورق استیل ۳۰۹و ورق استیل ۳۱۰و ورق استیل ۳۱۶و ورق استیل ۲۰۱ و ورق استیل رنگیو ورق استیل طرحدار البته اختصاراتی مانند حرفL  نیز بعد از این آلیاژها معنی خاصی به شرح زیر دارد:

حرف L بعد از نام استینلس استیل (مثل ۳۱۶L )  

حرف L نشانه کلمه Low carbon  بوده ، بیانگر آنست که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از ۰٫۰۳% کاهش پیدا کرده است .

 

ورق استنلس استیل در کشور ما تولید نمی شود و در گذشته از آمریکا ، ژاپن و آلمان وارد کشور می شده است ؛ولی امروزه  بیشتر از کشورهای چین،تایوان و آفریقای جنوبی وارد می شود.

 

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که ورق های استیل هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمی رسانند! چرا که کاملا قابل بازیافت هستند؛ و به این ترتیب می توانند مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

نکته جالب دیگر این که بین ۷۰ تا ۸۰% از ورق های استیل موجود در بازار بازیافت شده ورق های فلزی قدیمی تر هستند که دوباره قالب گیری می شود.

 

 

ورق های استیل را بطور کلی می توان به شاخه های زیر تقسیم کرد:

 *ورق استیل مات

 *ورق استیل براق

 *ورق استیل خشدار

 *ورق استیل نسوز

 *ورق استیل مشبک – آجدار

 *ورق استیل دکوراتیو

چه چیز باعث می شود استینلس استیل ضد زنگ باشد ؟

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل ۱۰٫۵ % کروم داشته باشد . کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل میدهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد . این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند . مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را نقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن را افزایش می دهد .

 

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ 

استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸% کروم و ۸% نیکل است در صورتیکه استیل ۳۱۶ دارای ۱۶% کروم ، ۱۰% نیکل و ۲% مولیبدن است . مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی ا ز کلراید (مثل آب دریا ) به آن اضافه می شود .

 

انواع گرید های استنلس استیل
سری ۳۰۰ یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از ۱/۰ درصد .
سری ۴۰۰ یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از ۱/۰ درصد .

 

سری ۳۰۰ و موارد کاربرد آن
۳۰۴ رایجترین گرید استنلس استیل است که همان ۸/۱۸ کلاسیک می باشد .
۳۱۶ بعد از ۳۰۴ رایجترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد ، به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند . همچنین بخاطر مقاومت زیاد در بربر کلر در مقایسه با گرید ۳۰۴ در صنایع دریایی هم بکار می رود .

 

سری ۴۰۰ و موارد کاربرد آن
۴۱۰ مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد .
۴۲۰ گرید مخصوص کارد و چنگال ، قابلیت پولیش خوبی دارد .
۴۳۰ گرید مخصوص دکوراسیون است به عناون مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد . قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است .

 

کاربردهای ورق استنلس استیل

ظروف غذا و نوشیدنی، مصارف شامل  فشار، ساختارهای هوافضا، مصارف بهداشتی، سازه های معماری، فرآیندهای کاغذ و خمیر کاغذ، تجهیزات نفت و پالایش نفت

تجهیزات صنعت نساجی، تجهیزات دارویی، سازه های معماری، سیم کشی،  صنعت خودرو سازی، ساخت لولا، ساخت وسایل خانگی، پنل های سقفی، قطعات کوره،

مبدل های حرارتی، دکوراتیو، تزیینی، کابین آسانسور، صنایع غذایی، صنایع دریایی،

 

ابعاد استاندارد ورق استیل به شرح ذیل می باشد:

۲۰۰۰×۱۰۰۰ میلیمتر

۲۵۰۰×۱۲۵۰ میلیمتر

۳۰۰۰×۱۵۰۰۰  میلیمتر

۶۰۰۰×۲۰۰۰ میلیمتر