تحلیل بنیادی ذوب آهن اصفهان؛
پایان زیان انباشته ذوب آهن در تابستان۹۹/ برنامه ذوب آهن افزایش سرمایه تا سقف ۸۳۵۵ میلیارد تومان
شرکت ذوب با سرمایه ۶۱۵۰ میلیارد و ارزش بازار ۲۷۲۵۰ میلیارد تومانی در بازار دوم فرابورس ایران پذیرفته شده است. موضوع اصلی فعالیت شرکت عملیات تولید و بازرگانی محصولات چدن، فولاد و مقاطع آنها نظیر تیرآهن، ریل و میلگرد است.
به گزارش اقتصادآنلاین ؛ سهامدار اصلی ذوب شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است، که ۵۶ درصد سهام آن را در اختیار داشته و پس از آن شرکت پویش بازرگان ذوب آهن قرار دارد، که ۱۷ درصد سهام را دارا می باشد. با در نظر گرفتن سایر سهامداران، نرخ شناوری ۲۳ درصد است. بررسی سوابق سودآوری نشاندهنده این است، که از پائیز سال ۹۶، شرکت به ازای هر سهم زیان شناسایی نکرده و زیان انباشته چند ساله ی آن هم در فصل تابستان امسال تبدیل به سود انباشته شده است که اثرات مالیاتی در بر دارد. در نمودار زیر روند سود هر سهم شرکت به صورت فصلی و تعدیل شده بر اساس سرمایه کنونی قابل مشاهده است.
بازار فولاد
شرایط اقتصادی پس از همه گیری کووید-۱۹ باعث شده است، تا پیش بینی های رشد اقتصادی با تعدیل رو به پائین مواجه شوند. بر اساس گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD)، در سال ۲۰۱۹ در تمام مناطق به جز آسیا و خاورمیانه شاهد کاهش تولید فولاد بوده ایم، که البته در ناحیه CIS چشم گیر نبوده است. صادرات نیز به موازات تولید با کاهش مواجه شده بود. قیمت فولاد در ۲۰۱۹ رو به کاهش گذاشت و قیمت مواد اولیه نیز با وجود ثبات نسبی تقریبی سنگ آهن، کاهش نرخ قراضه و ذغال مسیر واگرایی را پیمودند. شکاف ظرفیت و تقاضا اندکی کاهش داشته و worldsteel پیش بینی کرده است، که رشد آهسته تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ محقق شود.