فولاد مبارکه ۲۰ درصد تولید خود را در بورس عرضه می کند
قیمت واقعی میلگرد کمتر از ۸ هزار تومان رییس سابق اتحادیه آهن فروشان که امیدی به بهبود وضعیت بازار فولاد و حذف رانت و فساد از آن ندارد، می گوید: مشکل ما در قانون نیست در نحوه اجراست. به عنوان مثال هم اکنون فولاد مبارکه تنها ۲۰ درصد تولید خود را در بورس عرضه می کند و […]
قیمت واقعی میلگرد کمتر از ۸ هزار تومان
رییس سابق اتحادیه آهن فروشان که امیدی به بهبود وضعیت بازار فولاد و حذف رانت و فساد از آن ندارد، می گوید: مشکل ما در قانون نیست در نحوه اجراست. به عنوان مثال هم اکنون فولاد مبارکه تنها ۲۰ درصد تولید خود را در بورس عرضه می کند و مابقی آن را در قالب فرآیند مچینگ می فروشد.
به گزارش اقتصاددان به نقل از بازار ، حاشیه های بازار فولاد و رانت های آن تمامی ندارد. دولت شیوه نامه جدیدی را برای کنترل بازار تدوین کرده است. شیوه نامه ای که فعالین این صنعت معتقدند بندهایی از آن نیاز به اصلاح دارد. با وجود اینکه هنوز شیوه نامه تنظیم بازار فولاد اجرایی نشده اما بازار واکنش مثبتی به آن نشان داده است. محمد آزاد رییس سابق اتحادیه آهن فروشان به بازار می گوید که بهای هر کیلو میلگرد با کاهش حدود ۲ هزار تومانی حالا به زیر ۱۰ هزار تومان رسیده است. با وجود اینکه دولت و مجلس می گویند که به دنبال حذف رانت بازار فولاد هستند، این فعال بازاری امیدی به حذف فساد در این زنجیره ندارد. رانتی که رییس اتحادیه نورد کاران مقدار آن را حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان در ماه اعلام کرده است. البته آزاد معتقد است با اجرای شیوه نامه تنظیم بازار فولاد هم این رانت از بین نخواهد رفت؛ چرا که مشکل امروز ما قانون نیست بلکه نحوه اجرای قوانین است. او در ادامه به عرضه محصولات فولادی در فرآیند مچینگ اشاره کرده و می گوید: در حال حاضر فولاد مبارکه تنها ۲۰ درصد محصولات خود را در بورس عرضه می کند و ۸۰ درصد مابقی را به صورت مچینگ (بر مبنای قیمت پایه و خارج از بورس) می فروشد.
او ادامه می دهد: این کارخانه فولاد سازی به مشتریان بزرگ بازار مثل …