عوامل تاثیرگذار بر قیمت استیل نسوز و استیل بگیر

استنلس استیل ها یا همان ورق های استیل ، یکی از پرفروش ترین انواع فولاد های موجود در بازار می باشند که با توجه به قیمت مناسبی که برای آن پرداخت می کنید ، امکانات و قابلیت های متعددی را در اختیار شما قرار میدهد.

استیل ها به دو صورت بگیر و نگیر یا استیل بسوز و نسوز وجود دارند که در دو سری سیصد و چهارصد معرفی شده اند. به این صورت که استیل های سری ۳۰۰ را تحت عنوان « استیل نسوز » و استیل های سری ۴۰۰ را نیز با نام « استیل بگیر » میشناسند.  برای اینکه بیشتر متوجه تفاوت بین استیل ها شوید در ادامه توضیحات بیشتری را در خصوص ویژگی ها و قیمت های آنها بیان می کنیم.

قیمت استیل نسوز

استیل های سری سیصد بدلیل میزان بالای کرومی که دارند ، توانایی زیادی در تحمل دمای بالا را دارا می باشند. به حدی که این استیل های نسوز میتوانند تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد را بدون اکسید شدن تحمل کنند. استیل ۳۰۴ ، ۳۱۶ و ۳۱۰ به ترتیب سه تا از پرمصرف ترین گریدهای استیل نسوز می باشد. قیمت محصولات فولادی به عوامل متعددی از جمله فاکتور و شاخصه های متغیر و در عین حال تعیین کننده ای بستگی دارد. قیمت استیل نسوز نیز مستثنا از این قاعده نیست و عواملی نظیر نوسانات قیمت جهانی فلزات ، نوسانات ارزی ، جنس و ضخامت ورق استیل و همینطور مقدار عمده بودن بار بر روی قیمت آن تاثیر گذارند.

همچنین یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت استیل ها ، کد آلیاژی و درصد نیکل بکار رفته در آنها می باشد. قیمت نیکل در سطح جهانی حائز اهمیت است و مقدار نیکل موجود در هر گرید استیل با دیگری متفاوت است . به طور مثال ورق استیل ۳۱۰ نسوز دارای حدودا ۲۰ درصد نیکل می باشد و طبیعتا قیمت آن از استیل ۳۰۴ که پر فروش ترین ورق استیل است اما از طرفی فقط دارای ۸ درصد نیکل میباشد ، بیشتر خواهد بود. در حال حاضر فلز نیکل جزء با ارزش ترین فلزات جهان می باشد.

درنتیجه یکی از عوامل شناسایی قیمت استیل نسوز ، کد آلیاژی آن می باشد زیرا تاثیر مستقیمی بر مقدار نیکل بکار رفته شده در آن دارد. یعنی قیمت ورق استیل ۳۰۹ ، ۳۱۰ ، ۳۲۱ و غیره به همین منوال که کد آلیاژی انها بیشتر می شود ، افزایش می یابد.

قیمت استیل بگیر

ورق های استیل سری ۴۰۰  در سه گروه تقسیم می شوند : ورق استیل ۴۱۰ ، استیل ۴۲۰ و استیل ۴۳۰ . بدلیل اینکه این فولادها از نوع فولاد های ضدزنگ مارتنزیتی هستند و همین ساختار مارتنزیتی آنها باعث شده است تا جذب آهنربا شود ، در نتیجه استیل سری چهارصد به « استیل بگیر » معروف می باشد. ورق استیل بگیر بدلیل عناصر تشکیل دهنده آن ، از قیمت کمتری نسبت به سایر رقبای خودش برخوردار است و خرید استیل بگیر  و قیمت گذاری هرکدام از گرید ها ، متناسب با نوع عملکرد و کاربرد آن صورت می گیرد.

ورق استیل ۴۳۰ یکی از پرفروش ترین و ارزان ترین استیل های بگیر میباشد ، و بدلیل وجود عنصر مولیبدن ، دارای مقاومت به خوردگی زیادی می باشد از جمله در مقابل برخی اسید های ارگانیک و اسید نیتریک.  استیل بگیر ۴۳۰ جزء فولادهای کم کربن، نرم و حاوی مقدار قابل توجهی کرم است و قابلیت عملیات حرارتی ندارد.

ورق استیل ۴۳۰ بدلیل سختی کمی که دارد ، موجب خم شدن و شکل گیری آسان آن شده است اما از طرفی هم میزان چکش خواری کم آن موجب شده است تا انجام عملیات های شدید بر روی آن به سختی انجام شود. همچنین قیمت استیل بگیر ۴۳۰ از سایر گریدهای رده ۴۰۰ بیشتر میباشد.  از جمله کاربردهای ورق استیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

ساخت وسایل خانگیساخت پنل های سقفیپانل های کابین یخچالعناصر اتصال دهنده و بستصنعت خودرو سازی